Foto: Carnegie Fonder + montage
Ska man investera direkt i aktier är det viktigt att man använder någon sorts strategi när man tar fram de bolag man vill investera i. Speciellt nu, när börsen står på nästan all-time-high. Samtidigt som strategi är viktigt kan det kännas svårt och komplicerat. Åtminstone vill många få oss att tro det! Jag vill hävda att det inte behöver, och helst inte ska vara, så svårt att välja aktier till sin portfölj.
Det finns många olika ställen där man kan få hjälp att plocka ihop sin portfölj. Jag tycker det ska vara enkla, klara och tydliga regler och riktlinjer som man ska följa. Några bra ställen att börja kolla på är:
Avanza har en bra hjälp om hur du kan bygga upp ditt sparande. Den kan dock vara ganska omfattande.
Redeye.se har bra och enkla investeringsregler.
Under din investeringsresa kan du med fördel följa aktiespararnas gyllene regler.
Jag kommer i detta blogginlägg ta fram några enkla regler som kan hjälpa dig att bygga en sund aktieportfölj som på sikt kan ge dig en riktigt bra avkastning. Till min hjälp tar jag ingen mindre en Simon Blecher, stjärnförvaltaren från Carnegie Fonder. Blecher förvaltar aktiefonden Carnegie Sverige, som avkastat ungefär 100 % på 5 års sikt. (I ett mycket bra börsklimat…) Men dock slagit börsen med ca 25 %-enheter.
Jag har dock inte lyckats (eller försökt) prata med Simon direkt. Istället lutar jag mig mot ett klipp från Avanza Forum 2014 – Att vässa en portfölj.
Simon har, enligt min bedömning, sunda principer i sitt placerande. Att investera i aktier är ett relativt långsamt sätt att tjäna pengar. Det går i alla fall ganska långsamt i början. När ränta-på-ränta-effekten sätter in blir det dock åka av! Jag sammanfattar några av Simons riktlinjer här:
Grundregel: Viktigaste är inte att hitta vinnare, utan att undvika förlorare. (1:35)
- Håll dig undan bottennappen! (1:35) Prospekteringsbolag, alla bolag som inte gör vinst idag, alla bioteknikbolag. Akta dig för bolag som ex Getinge. Det egna kapitalet ökar inte, ändå gör de nya förvärv hela tiden. Det leder till ökade värdering och ökad skuldsättning, men inte ökad vinst. Värderingen bygger på att det kommer gå bättre… sen. Men om det inte gör det?
- Köp bra aktier! 😉 (3:25)När du bygger din portfölj så börjar du med att hitta bolag du gillar, bra aktier (Bolag med historisk vinsttillväxt, en hyffsad marginal på omsättningen, med en prislapp på P/E 15 kanske, och en skuldsättning på max 3 ggr rörelseresultatet)För mer tips från Simon om bra aktier kan man läsa på Veckans Affärer.
- Sprid på lite olika branscher. (4:45) Inte bara verkstad, eller bank i portföljen. Sådana portföljer kommer antingen gå väldigt bra eller väldigt dåligt. Sprid risken på flera branscher. Lite bank, lite verkstad, lite det ena, lite det andra. Men undvik gruvor, råvaror och bioteknik. De bolagen brukar vara ”1 på 100”. Då är det för svårt att välja rätt och man kan råka välja Nordic Mines.
- Inte kladda så mycket i portföljen! (6:30) Håll inte på att göra så mycket affärer. Man riskerar bara att sälja bra aktier för tidigt och inte hitta ett bra tillfälle att köpa tillbaka dem. Om man köper lite för dyra bolag, så har de en tendens att växa i sin värdering med lite tid. Det viktiga är fortfarande att undvika de dåliga bolagen!
- Köp bolag med utdelning! (7:55) En av de viktigaste parametrarna när man bedömer bolaget är deras utdelning. Utdelningen ska stabil och helst stiga, men absolut inte falla. Utdelningen ska vara högre än (den normala) långräntan (4%).
Att sätta upp en strategi för sina investeringar tycker jag är grunden för en långsiktig positiv avkastning. Själv använder jag mig av liknande strategi som Simon beskriver i filmklippet;
- Ha minst 10 – 15 bolag i portföljen för att minska bolagsrisken.
- Blanda stora och små bolag (lite från LargeCap, MidCap och SmallCap)
- Handla inte på andra listor än OMX-Stockholm.
- Köp aldrig bolag som inte gör vinst.
- Köp bara bolag som delar ut en del av vinsten.
- Köp bara bolag med tillväxt i både omsättning och vinst.
- Köp bara bolag vars verksamhet går att förstå.
- Om bolagen går ner… svälj förtreten och ta förlusten!
- Investera i vinnarna och skär loss förlorarna.
Simon hade också en del konkreta tips med konkreta bolag att köpa. Det som plockades fram var framförallt banker och Skanska. (9:55) Detta var visserligen 2014, så det kanske man inte kan lägga för mycket vikt vid. Men ”Skanska är ett bolag man kan gifta sig med. Hela världen behöver bygga och samtidigt delar de ut pengar.” Så det är kanske ett case som fortfarande står sig. Vi har skrivit om Skanska tidigare här på sparabloggen, och det har varit en fin resa under många år! Det är nog inget som kommer att ändra på det. Dessutom ska ju Trump bygga om hela USA, och Skanska har stor verksamhet i staterna! Det tror i alla fall SvD och Affärsvärlden och Privata Affärer.
Lycka till med investeringarna!
En kommentar