Betala i lokal valuta när du reser!

Betalkort
(Grafik: Sean Macentee, Creative Commons och Thobias)

VISA har dragit igång sin kampanj Växla inte bort semesterkassan. Var smart när du åker utomlands och behåll så mycket av dina egna pengar som möjligt! Alla försöker nämligen ta del av din kaka. Se till att använda rätt betalkort, och betala i lokal valuta!

Vi har skrivit tidigare om hur man på bästa och billigaste sätt ska ta med sig pengar när man reser utomlands. Om man inte är lite om sig och kring sig så riskerar man att få betala en hel del extra. Det finns både uttagsautomater, årsavgifter och valutapåslag på de olika korten. Detta tar jag inte igen. Läs hellre här:

Sparabloggen, betalkort utomlands del 1
Sparabloggen, betalkort utomlands del 2
SvD, Bankomat överlägsen växlingskontoret
Compricer, billigare ta ut resevalutan på plats än på Arlanda

Sparabloggen rekommenderar alltså MittKort med ränta från Santander (Ett MasterCard). Ingen årsavgift, ingen kredit (du sätter in resekassan på ett konto med ränta före resan) och vanligtvis ingen uttagningsavgift. (Tar du ut väldigt mycket i automat är ICA:s kort bättre. Också kopplat till MasterCard.)

Allt detta har vi skrivit om, men det finns en liten fälla till. En liten grej till som riskerar att kosta dig extra slantar. Det handlar om du ska välja vem som växlar över dina pengar från SEK till euro, dollar eller annat.

kortio
Stöd sparabloggen.com, hitta det kort som passar dig bäst på kortio.se!

När du tar ut pengar eller betalar med kortet får du nämligen välja om du vill betala i lokal valuta eller i din egen valuta:

Väljer du att betala med lokal valuta (euro, dollar, GBP eller liknande) så kommer VISA eller MasterCard stå för växlingen. (Detta val kallas ofta without conversion i uttagsautomaten)

Väljer du att betala i Svenska kronor (SEK) så kommer banken på resmålet att ta hand om växlingen. (With conversion i bankomaten)

Du ska alltid välja att betala i lokal valuta, without conversion. Då får du den bästa valutakursen.

Ett exempel:

Jag tog ut 100 euro i en bankomat. Valde utan växling. Sedan köpte jag lite hamburgare åt familjen för 22,90 euro. Jag betalade med kort och tjejen i kassan valde att betala i SEK innan jag hann stoppa henne. Vad blev det för skillnad i kurs?

100 euro blev 934,36 kr debiterat.     Kurs 9,34 kr/euro.
22,90 euro blev 220,33 kr debiterat.  Kurs 9,62 kr/euro.

Euron steg här helt plötsligt med ungefär 3%. Din reskassa blev värd 3% mindre. 30 kr på varje tusenlapp. Det blir trots allt några hundra på en veckas reskassa. Pengar som bara försvinner till ingen nytta! (Egentligen en avgift som den lokala banken tar ut för att växla dina pengar. Som du inte görs medveten om!)

Sparabloggen rekommenderar alltså:

  • Skaffa ett så billigt kort som möjligt till utlandsbetalningar. Titta på årsavgift, uttagsavgift och valutapåslag. Vi rekommenderar Santander MittKort med ränta.
  • Betala alltid i lokal valuta och låt VISA eller MasterCard ta hand om växlingen.

Trevlig semester!

ps. Detta skrev Privata Affärer om redan 2009… Läs lite mer info där! ds.

Annons

En kommentar

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s