Jag tittar nu närmare på LargeCap-bolagen som ska in i min privata portfölj. Som ni kommer ihåg så plockade jag fram ca 45 – 50 bolag de tre segmenten LargeCap, MidCap och SmallCap som jag ska bygga min portfölj av. Vilka bolag som jag plockade fram kan ni läsa här. I LargeCap-kategorin har jag hittat 16 intressanta bolag. Alla är säkert mycket bra, men jag ska välja ut fyra av dem!
De enda bolag som jag är intresserad av att köpa in mig i är bolag som har en viss historia. En historia där de gör en stabil vinst och har en viss utdelning. Detta borgar för stabilitet, och gör att jag inte köper några utpräglade lottsedlar.
Jag gillar bolag som växer. Jag köper nu in mig i en portfölj som jag hoppas hålla intakt över lång tid och då vill jag att bolagen ska utvecklas och växa, och så att aktiekursen följer med. Givetvis kan man inte automatiskt säga att historisk tillväxt betyder framtida tillväxt, men… Jag har i alla fall plockat fram omsättningen/aktie tio år bakåt i tiden och tittar på hur den utvecklats i procent gentemot startvärdet. Den grafen ut så här:
Denna graf har jag plockat fram genom att första mata in den årliga omsättning per aktie för samtliga bolag tio år bakåt i tiden. Hexpol har funnits som eget bolag i 9 år, så de halkar efter något och sätts till 100% från år 1 istället. Sedan jag indexerat dem, genom att sätta dem till omsättning på 100% år 1 och sedan låta dem utvecklas procentuellt.
Bolagen har utvecklats: (i fallande ordning)
- 12 276,6% ICA Gruppen (off the charts på grund av inre omstrukturering)
- 1123,0% NetEnt
- 816,1% Betsson
- 307,6% Hexpol
- 297,1% Balder
- 263,1% Indutrade
- 235,2% Hennes & Mauritz
- 227,5% NIBE Industrier
- 181,0% AarhusKarlshamn
- 170,8% Hexagon
- 169,8% Autoliv
- 123,9% Skanska
- 112,4% NCC
- 111,1% Latour
- 66,5% Trelleborg
- 17,0% Kinnevik
Om man nu tittar på hur vinsten/ aktie har utvecklats för mina kandidater inom Largecap ser det ut som på bilden:
Denna graf är framtagen på samma sätt som grafen ovan. Det blir mycket surfande på borsdata.se, och sedan har excel fått bearbeta siffrorna och presentera graferna.
- 1297,2% NetEnt
- 1135,8% Betsson
- 639,9% Balder
- 578,6% Hexpol
- 527,8% AarhusKarlshamn
- 368,5% ICA Gruppen
- 311,1% Indutrade
- 302,2% Latour
- 300,0% NIBE Industrier
- 294,3% Hexagon
- 252,6% Trelleborg
- 146,1% Hennes & Mauritz
- 133,4% Autoliv
- 134,0% Skanska
- 123,9% NCC
- 10,3% Kinnevik
Tittar man sammantaget på detta, och försöker hitta bolag med god tillväxt i omsättning, och som även kunna höja sin vinst så tycker jag följande bolag ser intressanta ut: NetEnt, Betsson, Balder, Hexpol, AarhusKarlshamn, NIBE Industrier, Indutrade. Givetvis finns det mer som ser bra ut, men dessa bolag fastnar jag för.
Nu kommer det svåraste. Vilka fyra blir det nu av dessa? Vi tittar närmare på: (Betsson trumfas av NetEnt och plockas därmed bort.)
NetEnt
P/E: 49,18
Direktavkastning: 1,54%
Hexpol
P/E: 22,65
Direktavkastning: 1,85%
AarhusKarlshamn
P/E: 27,52
Direktavkastning: 1,25%
NIBE Industrier
P/E: 24,95
Direktavkastning: 1,20%
Indutrade
P/E: 22,44
Direktavkastning: 1,80%
Balder
P/E: 6,64
Direktavkastning: 0%
Jag klarar inte välja… Alla sex bolagen ser mycket fina ut! De har god tillväxt på både omsättning och vinst. De behåller vinsten till stor del själva, vilket göra att de har möjlighet att fortsätta växa, ta marknadsandelar och vara innovativa.
Men vilka ska bort?! Jag väljer inte nu, utan tar alla! Alltså blir LargeCap-bolagen enligt följande:
NetEnt – Leverantör till online-spelbolag.
Balder – Fastighetsbolag med utgångsspunkt i Göteborg.
Hexpol – utvecklar och producerar polymerer (gummi/plaster)
AarhusKarlshamn – utvecklar och tillverkar specialfetter till mat/konfektyrer mm.
NIBE Industrier – Utvecklar och producerar produkter inom värme/inomhusklimat.
Indutrade – köper och driver industribolag långsiktigt.
Jag kommer nu att börja köpa in mig i bolagen månadsvis. Börsfallet är antagligen inte färdigt än, så jag köper billigare och billigare! Jag kommer inte vara fullinvesterad förrän om ett år ungefär, och då kommer jag fortsätta att köpa med månadsinsättningar.
Men två av dem ska bort, och vilka det blir får vi se i framtiden när bolagen rapporterar in. De som inte fortsätter utvecklas positivt kommer att falla bort!
2 kommentarer